Sydämellistä väkeä liikkeellä keskiviikkona, Huittisten linja-autoasemalla.
Sydänkerhon kauden päättäjäisiä vietettiin keskiviikkona 10.12 klo 14–18, Kahvila ravintola Brewen tiloissa sadan (100) jäsenen voimin. Osallistujamäärä oli vuoden osallistuja ennätys.
Vuoden 2026 ensimmäinen Sydänkerho pidetään keskiviikkona 21.1.2026, Kahvila Ravintola BREWE.
Kerhon kunniavieraaksi oli saapunut Huittisten Sydänyhdistyksen perustaja- ja kunniajäsen SALME TOIVOLA. Hän oli tyytyväinen Sydänyhdistyksen vireään- ja kasvavaan toimintaan ja tapahtumiin, sekä toivotti yhdistykselle menestystä tulevina vuosina.
VUODEN SUURIN KIITOS KUULUU jäsenille ja tapahtumiin- ja tilaisuuksiin osallistujille, sekä vapaaehtoisille. KIITOS!
Puheenjohtaja toivotti osallistujat Pikkujoulun merkeissä tervetulleiksi ja kävi vuoden tapahtumia läpi.
Sydänkerho on vuoden aikana kokoontunut 10 kertaa. Kerho on avoin ja siihen ei tarvitse ilmoittautua. Kerhoissa on verenpainemittausta, kahvitarjoilu ja vapaaehtoinen kahviraha. Kerhoissa pelataan myös jäsenille ilmaista bingoa.
Vuoden 2025 yhteinen Sydänkerhon kävijä määrä on ollut noin 600 eli n. 60 osallistujaa/ tapahtuma.
Ulkoilu-, Virkistys- ja yhdessä olotilaisuuksia vuonna 2025 on ollut 9 kertaa. ne sisälsivät Teatterimatkoja, Sydänpurjehduksen. ulkoilutapahtumia, kesäretken ja pikkujoulun. Ulkoilutapahtumat, ja pikkujoulut ovat jäsenille ilmaisia.
Tilaisuuksissa osallistuja määrä ylsi noin 350 osallistujaan vuonna 2025, eli noin 40 osallistujaa/ tapahtuma.
Kuntosalilla on tähän mennessä kertynyt kokoontumisia 48 kpl ja käyntikertoja 486 kpl.
27 eri osallistujaa on käyttänyt kuntosalia, eli 10 osallistujaa/kerta.
Kesäpyöräilyä veti Seppo Heinilä touko- elokuun ajan ja siihen osallistui 14 pyöräilijää. Pyöräilytapahtumia oli 16 kpl ja pyöräilysuorituksia kertyi 123 kpl, eli 8 osallistujaa/ kerta.
Vuoden 2026 tilaisuudet ja tapahtumat ovat rungoltaan samanlaisia vuoden 2025 kanssa.
Vuonna 2026 tullaan järjestämään kuukausittain Sydänkerhoja. (Kesällä tauko)
Viikoittain on Kaarirannankuntosali maanantaisin klo 18–19 jäsenten käytössä.
Verkkoluentoja järjestetään Sydänkerhon yhteydessä, ainakin verenpainetaudista pidetään luentosarja ja Katja Kuulan esitys Sydänpysähdyksestä ja elvytyksestä.
Osallistutaan Sydänpurjehdukselle, järjestetään yhteiset pikkujoulut ja sydänviikon tapahtumat Harjavallan seudun kanssa yhteiset, käydään teatterissa ja kesäretkellä.
Vuonna 2026 tullaan ottamaan uutena tapahtumana kalenteriin sydänpiirin hanke, KULTTUURISTA VIRKEYTTÄ JA VOIMAA. Hanke on suunnattu ikäihmisille ja ikääntyneille omaishoitajille.
Hallinto ja järjestötoiminnassa on edistytty suurin harppauksin. Yhdistys ei maksa palkkioita tai korvauksia luottamustoimista.
Huittisten Sydänyhdistyksen jäsen määrä on nyt 271 jäsentä. Tähän mennessä vuoden alusta uusia jäseniä on liittynyt 52.
Yhdistyksen uudet säännöt ovat voimassa, jotka vastaavat uutta 2023 voimaan tullutta yhdistyslakia.
Kiltajärjestelmä on käytössä.
Yhdistyksen päätiedotus kanavana on kotisivut. Lauttakylä lehden Seurat toimii palstan ja Alueviestin järjestö palstan ilmoitukset toimivat tukena perinteisellä puolella, joita päivitetään puheenjohtajan toimesta. Facebookin sivuja päivitetään sihteerin toimesta. Whats Up viestintää käytetään myös. Tilaisuuksissa ja tapahtumissa annetaan infoa yhdistyksen tapahtumista. Käytössä on myös puheenjohtajan tekstari muistutus.
Puheenjohtaja Teuvo Viitanen valittiin Satakunnan piirihallituksen jäseneksi kaudeksi 2026–2027, sekä Satakunnan piirin liittokokousedustajaksi vuodelle 2026.
Sääntömääräiset kevät- ja syyskokoukset pidetään touko- ja marraskuun aikana, sekä hallitus kokoontuu 9 kertaa vuoden 2026 aikana. Hallitus kokoontui vuoden 2025 aikana 10 kertaa.
Päättäjäistilaisuudessa laulettiin joululauluja, pelattiin bingoa, syötiin puuroa ja soppaa, torttukahvien kera.
Sydänyhdistys kiitti arvonta- ja bingopalkintojen lahjoittajia.
Erityiskiitos annettiin Kahvila Ravintola BREWELLE antoisasta ja joustavasta yhteistyöstä.