Hyppää sisältöön
Etusivu / Yhdessäoloa, liikuntaa ja luonnon kauneutta Rokuan ruskaretkellä

Yhdessäoloa, liikuntaa ja luonnon kauneutta Rokuan ruskaretkellä

Eija Tyyskä
Julkaistu 22.10.2026
Ihailtiin kauniita Rokuan maisemia ruskaretkellä.

Iisalmen Seudun Sydänyhdistys ja Iisalmen Seudun Diabetesyhdistys järjestivät yhteisen ruskaretken Rokualle 6.–8.10.2026. Suosittu matka kokosi yhteen 58 retkeläistä nauttimaan luonnosta, liikunnasta, virkistyksestä ja hyvästä seurasta.

Majoituimme puolihoidolla Rokua Health & Spa -kylpylähotellissa, joka sijaitsee upeissa Rokuan Geoparkin maisemissa.

Tervetuloa Rokualle!

Hotellin markkinointijohtaja Meri Tiirinki toivotti ryhmämme tervetulleeksi kahvien merkeissä ja kertoi hotellista sekä Rokuan ainutlaatuisesta luonnosta ja ympäristöstä.

Luonnossa liikkumista ja yhdessä tekemistä

Liikunnanohjaaja Mikko Männistön kanssa yhdessä  suunnittelimme meille monipuolista ohjelmaa osallistujien toiveet ja erilaiset liikuntamahdollisuudet huomioiden. Teimme mukavan ulkoiluretken kauniissa Rokuan maisemissa. Kävelyn lomassa Mikko kertoi, miten alueen maisemat ovat muodostuneet. Jokainen sai osallistua ulkoiluun oman kunnon mukaan.

Ulkoilun jälkeen kokoonnuimme grillikodalle nauttimaan Keijon paistamista grillimakkaroista. Yhteinen makkarahetki kruunasi ulkoilupäivän ja tarjosi mukavan tilaisuuden vaihtaa kuulumisia.

Mikko piti meille myös luennon terveellisen liikunnan merkityksestä. Lähtöpäivänä pääsimme vielä osallistumaan hänen ohjaamaansa tuolijumppaan.

Kylpylän rentoutumista ja mukavaa iltaohjelmaa

Liikunnan vastapainoksi saimme nauttia kylpylän altaista ja halukkaat osallistuivat ohjattuun vesiliikuntaan. Monipuoliset ja maistuvat ateriat antoivat energiaa retkipäiviin.

Yhtenä iltana ohjelmassa oli levytanssit ja toisena iltana bingoa. Rokuan lomalla oli sopivasti järjestettyä ohjelmaa, mutta myös aikaa lepoon ja omiin mieltymyksiin.

Osallistujien palaute kannustaa jatkamaan

Kokosimme paluumatkalla yhteen osallistujien kokemuksia ja palautetta retkestä. Palaute oli kokonaisuudessaan myönteistä. Erityisesti arvostettiin yhdessäoloa, hyvää yhteishenkeä, monipuolista ohjelmaa ja mahdollisuutta osallistua toimintaan oman jaksamisen ja kiinnostuksen mukaan.

Kiitosta saivat myös ohjattu ulkoilu, hyvät liikuntamahdollisuudet, kylpylä, rauhallinen ympäristö sekä onnistuneet ruokailu- ja majoitusjärjestelyt.

Tuleville retkille toivottiin muun muassa lisää iltaohjelmaa, tanssia, musiikkia, bingoa ja yhteisiä pelejä. Myös teatteri-, lähiseutu- ja kylpyläretket kiinnostivat osallistujia. Saadut palautteet antavat hyvän pohjan tulevien yhteisten matkojen suunnittelulle.

Lämmin kiitos kaikille retkeläisille mukavasta seurasta ja palautteista! Kiitämme myös Meriä, Mikkoa ja linja-auton kuljettaja Keijoa sekä kaikkia retkemme onnistumiseen myötävaikuttaneita.

Yhdessä syntyivät ruskaretken parhaat muistot!

Rokuan kauniit maisemat tarjosivat upeat puitteet yhteiselle ruskaretkellemme.

 

Tietoa
Tukea
Liity jäseneksi
Yhteystiedot