Yhdistysten yhteistyö ja sydäniskurikävelyn viimeiset kaksi tapahtumaa
Yhdistysten yhteistapahtumia ja sydäniskurikävelyja tulossa vielä kaksi meidän sydänyhdistyksemme toiminta-alueella. Tapahtumat ovat kaikille avoimia, maksuttomia.
Ke 30.9.2026 klo 17.00-19.00 kutsumme kaikkia kiinnostuneita Kanta-Hämeen Hengitys ry:n piha-alueelle (Asentajatie 13, Hämeenlinna).
- Mukana on Kanta-Hämeen Hengitys ryn kokemusasiantuntijoita kertomassa yleistyvästä uniapneasta ja heidän esittelypöydässään on mahdollisuus tutustua millaiset hoitolaitteet ovat ja samalla kuulemme miten hoidon aloitus on vaikuttanut arjen jaksamiseen.
- Sydänyhdistyksestämme esittelemme maallikkoelvytystä ja sydäniskurin toimintaa sekä mahdollistamme kertaamisen ja harjoittelun jokaiselle halukkaalle
- Sydänturvallisuuutta Kanta-Hämeeseen 2024-2026 hankkeesta hankekoordinaattorin opastamana teemme halukkaiden kanssa leppoisalla vauhdilla kävelylenkin Hattelmalan lintutornille (kiikarit mukaan lintubongaukseen). Samalla tarkastelemme 112 Suomi sovelluksesta löytyviä lähimpiä sydäniskuria ja tutustumme Kanta-Hämeen Hengitys ry:n toimistolla olevaan aitoon sydäniskuriin. Klikkaa auki ohjelma tässä: Mainokset A4 yhdistyskutsu lähteä mukaan
To 1.10.2026 klo 17.00-19.00 olemme mukana Lopella Elmolan koulun piha-alueella (Opintie 2-3) järjestettävässä yhdistysten yhteistapahtumassa.
- Mukana täällä on kaikkiaan 13 eri yhdistystä monipuolisella varautumisen, turvallisuuden ja oman arjen hallinnan asioilla
- Yhdistysten opastuspisteissä on tietoa, kokeilua ja neuvontaa matalalla kynnyksellä
- Hämeenlinnan Seudun Sydänyhdistyksen teltalla on maallikkolevytyksen opastusta ja sydäniskurin toimintaan tutustumista. Jokaiselle on tarjolla kertaamisen ja harjoittelun mahdollisuus harjoitusvälineillä.
- Sydänturvallisuutta Kanta-Hämeeseen hankkeesta toteutetaan opastettu sydäniskurikävely (n.1km), jossa tutustumme muutamiin lähimpiin sydäniskureihin ja sijaintikohteisiin. Klikkaa auki ohjelma tästä: Loppi 1.10.2026 Mainokset A4
Tervetuloa mukaan!