Hyppää sisältöön
Etusivu / Pohjoinen sydänalue on vahva yhdessä – yhteistyö syvenee Lapin Sydänpiirin ja Pohjois-Pohjanmaan

Pohjoinen sydänalue on vahva yhdessä – yhteistyö syvenee Lapin Sydänpiirin ja Pohjois-Pohjanmaan

Syyskokouksessa pohjoiselta sydänalueelta olivat paikan päällä kokousedustajat Yrjö Perkkiö, Kaisu Heiko, Sinikka Soukka sekä Kaija Jestoi. Lisäksi kokoukseen osallistuivat Sydänliiton hallituksen jäsenet Sirkka Saranki-Rantakokko sekä Markku Savolainen sekä Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan Sydänpiirien toiminnanjohtaja Salla-Mari Koistinen.

Salla-Mari
Julkaistu 8.10.2025

Sydänliiton syysseminaari ja syyskokous järjestettiin Helsingissä 3.-4.10.2025. Seminaari oli Sydänliiton 70-vuotisjuhlan hengessä katsaus Sydänliiton historiaan, mutta seminaarissa sivuttiin myös näkökulmia tulevaisuuteen. Seuraavana päivänä ohjelma jatkui Sydänliiton syyskokouksella. Syyskokouksessa pohjoiselta sydänalueelta olivat paikan päällä kokousedustajat Yrjö Perkkiö, Kaisu Heiko, Sinikka Soukka sekä Kaija Jestoi. Lisäksi kokoukseen osallistuivat Sydänliiton hallituksen jäsenet Sirkka Saranki-Rantakokko sekä Markku Savolainen sekä Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan Sydänpiirien toiminnanjohtaja Salla-Mari Koistinen.

Sydänliiton hallitukseen kuuluu puheenjohtajan lisäksi kaksitoista jäsentä, jotka valitaan kolmeksi kalenterivuodeksi kerrallaan. Jäsenistä neljä on vuosittain erovuorossa. Tänä vuonna erovuorossa ollut Markku Savolainen oli antanut Pohjois-Pohjanmaan sydänpiirille suostumuksensa asettamisesta uudelleen ehdolle hallituksen jäseneksi. Lisäksi Lapin Sydänpiiri asetti uudeksi jäsenehdokkaaksi Markus Lohen. Molemmat sekä Markku Savolainen että Markus Lohi valittiin Sydänliiton hallitukseen seuraavalle kolmivuotiskaudelle.

Markku Savolainen tuo Sydänliiton hallitukseen kokemusta ja näkemystä sydän- ja verisuonisairauksien ennaltaehkäisyssä ja hoidossa sekä osaamista myös paikallisyhdistyksen ja alueellisen piirin toiminnasta.

Markus Lohi tuo Sydänliiton hallitukseen sosiaali- ja terveydenhuollon kokonaisuuksien asiantuntemusta sekä juridista ja yhteiskunnallisen vaikuttamisen osaamista. Hänellä on laajat verkostot yhteiskunnan eri aloilla.

Pohjoisen sydänalueen piirit onnittelevat hallitusjäseniä ja toivottavat menestystä työskentelyyn.

Yhteistyö syvenee Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan sydänpiirien välillä

Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan sydänpiirit ovat jo pitkään tehneet yhteisiä hankkeita ja jakaneet osaamista sydänterveyden edistämiseksi ja sydänsairastuneiden sekä heidän läheistensä tuen kehittämiseksi. Nyt tätä yhteistyötä syvennetään entisestään kokeilulla, jossa Lapin Sydänpiirillä ja Pohjois-Pohjanmaan Sydänpiirillä on yhteinen toiminnanjohtaja. Tavoitteena on löytää keinoja pohjoisen alueen toimintaedellytysten vahvistamiseksi, jotta sydänjärjestöjen työ tavoittaa alueen asukkaat – rannikolta tuntureille saakka.

”Pohjoinen on vahva yhdessä. Kun otamme askelia kohti yhteisiä toimintamalleja ja resurssien jakamista, voimme entistä paremmin tukea ihmisiä terveellisiin elintapoihin ja tarjota heille laadukasta tietoa, tukea ja toimintaa sydänterveyden hyväksi”, toteaa Lapin Sydänpiirin puheenjohtaja ja Sydänliiton hallituksen jäsen Sirkka Saranki-Rantakokko.

Pohjoisen sydänalueen vahvuus on sen yhteisöllisyydessä, sitoutumisessa sydäntyöhön ja laajassa osaamisessa. Yhdessä toimien pohjoinen sydänalue pysyy elinvoimaisena ja vaikuttavana.

Tietoa
Tukea
Liity jäseneksi
Yhteystiedot