Ohjattu liikunta – Sastamala
Liikunta vaikuttaa positiivisesti – lihaskuntoon, hapenottokykyyn, koko sydän- ja verisuonielimistöön ja mielen hyvinvointiin. Ryhmäliikunnassa saat vertaistukea ja mukavia liikuntakokemuksia. Järjestämme myös lajitutustumisia. Katso liikuntaryhmien tiedot alta ja tule mukaan. Tälle sivulle on koottu yhdistyksen liikuntatarjonta Sastamalassa.
Lempeä kehonhuolto
Tule mukaan sydänystävälliseen, lempeään kehonhuoltoon. Kehonhuoltokurssilla huolletaan kehoa monipuolisesti toimintakykyä ja sydänterveyttä tukien. Opitaan edistämään ja ylläpitämään nivelten liikkuvuutta, liikeratoja ja tasapainoa sekä vahvistamaan lihaksia lempeästi kehonpainoharjoittein avulla sekä rentoutumaan erilaisin rentoutumis- ja hengitysharjoitteiden keinoin.
Keskiviikkoisin klo 11.30- 12.30 15.1.-9.4. 2025 (ei hiihtolomaviikolla 9, 26.2.)
Ohjaaja Maija Lyytikäinen, sairaanhoitaja, liikunnanohjaaja
Paikka: Oivapaja, Puistokatu 3, 38200 Sastamala
Kurssimaksu: 65e / sisältää 12 kertaa
Oivapaja sijaitsee osoitteessa Puistokatu 3, liikuntasaliin kuljetaan Liekolankadun puolelta rakennuksen takana sijaistevan lastauslaiturin kautta. Ovella on kyltti Sastamalan Opisto.
Ilmoittaudu viimeistään 9.1.2025 sähköpostitse tampere@sydan.fi tai soittamalla 040 826 2386.
Tervetuloa liikkumaan!
Liikutaan ulkona -ryhmä
Liikutaan ulkona -ryhmä aloittaa toimintansa Sastamalassa torstaina 24.4. Hopun urheilupuistossa klo 10.30 alkaen.
Ryhmä tapaa ulkoliikunnan parissa noin kerran kuukaudessa. Tapaamiskerran kesto 1-1,5 tuntia. Ryhmän vetäjinä toimivat Veli-Matti ja Tapio.
Ensimmäisellä tapaamiskerralla sauvakävellään ja saadaan ohjausta sauvakävelytekniikkaan. Ota mukaan omat sauvat tai kerro meille, jos sinulla on tarvetta lainata sauvat. Mukaan mahtuu 15 henkilöä.
Ilmoittaudu mukaan 22.4. mennessä pirkanmaa@sydan.fi tai soita tai laita tekstiviesti 040 826 2386.
Lisätietoja voit kysyä Veli-Matilta: veli-matti.tapio@outlook.com
Tutustu uusin liikuntalajeihin
Etsitkö sinulle sopivaa liikuntalajia? Tule kokeilemaan uusia liikuntalajeja! Voit osallistua yksittäisiin liikuntakokeiluihin tai jopa kaikkiin – oman mielenkiintosi mukaan. Jokaiseen liikuntakokeilukertaan on erillinen ilmoittautuminen. Liikuntakokeilut järjestetään ryhmissä ja ne voidaan järjestää, jos ryhmään saadaan riittävä määrä osallistujia.
Jo kokeiltuja liikuntalajeja: golf, sähköfatbike-pyöräily, keilaus, lumikenkäretki, ilmajooga, vesijumppa, suunnistus, Roundnett ja Pickleball, petankki, salsa, jooga, kuntosali, kahvakuula ja padel.