Elämää sydänsairauden kanssa-kurssi Kajaanissa 4.6.-6.6.2026.
Elämää sydänsairauden kanssa
Lisäksi keskusteluista samankaltaisia kokemuksia läpikäyneiden ja Sydänliiton koulutuksen käyneen vertaistukihenkilön kanssa voi löytää tukea ja oivalluksia sairauden kanssa elämiseen.
Sydänkurssi tukee omahoitosi toteutumista ja antaa valmiuksia käsitellä sairastumista. Kurssilta saat vertaistukea muilta kurssilaisilta sekä Sydänliiton kouluttamalta vertaistukiohjaajalta sekä tietoa Sydänliiton toiminnasta. Kurssilla käsitellään keskustellen ja toiminnallisten harjoitusten avulla sydänsairauteen ja hyvään arkeen liittyviä asioita, kuten terveyttä edistävää ruokaa, liikkumista ja mielen hyvinvointia. Kurssilla tapaat muita samassa elämäntilanteessa olevia. Kurssiohjelman lisäksi voit hyödyntää kurssipaikan tarjoamia palveluja. Kurssi sisältää täyshoidon (2hh) ja on maksuton osallistujille.
Sydänliiton kursseilla majoitus on aina 2 hengen huoneissa. Mikäli valitset yöpymisvaihtoehdoksi 1 hengen huoneen, maksat itse kurssipaikalla erotuksen huoneiden hinnassa. Huomioithan, että kurssille valitaan enimmäismäärä osallistujia sillä oletuksella, että osallistujat majoittuvat aiotulle osallistujamäärälle alustavasti varatuissa kahden hengen huoneissa ja siten mahdollisuus yhden hengen huoneeseen riippuu kurssipaikan majoitustilanteesta.
MATKAKUSTANNUKSET, KUNTOUTUSRAHA JA VIESTINTÄ
Mahdollisista matkakustannuksista vastaa kurssilainen itse. Sydänliiton kursseille osallistuva ei voi hakea Kelan kuntoutusrahaa.
Kurssille haetaan verkkolomakkeella. Hakemuslomakkeesta tulee vahvistus sähköpostiisi. Hakuajan päätyttyä valinnat ilmoitetaan sähköpostilla. Muistathan tarkistaa sähköpostisi, myös roskapostikansion, jotta saat kaikki kurssiin liittyvät viestit.
KURSSILLE OSALLISTUMISEN PERUMINEN TAI SAAPUMATTA JÄTTÄMINEN
Huomioithan, että ilmoittautumisesi kurssille on sitova.
Mikäli joudut peruuttamaan osallistumisesi kurssille, asiasta pitää ilmoittaa kurssin yhteyshenkilölle välittömästi. Näin voimme tarjota paikan toiselle henkilölle. Peruminen pitää tehdä hyvissä ajoin, vähintään kahta viikkoa ennen kurssin alkua.
Jokaisesta myöhäisestä peruutuksesta ja saapumatta jättämisestä aiheutuu meille kustannuksia. Myöhemmissä peruutuksissa tai saapumatta jättämisissä voimme joutua laskuttamaan sinulta siitä aiheutuvat kulut.
Tälle kurssille ET VOI ottaa läheistä mukaan.
- Täysihoito
Lapin Sydänpiiri Ry