Hyppää sisältöön
Etusivu / Sydänviikko / Sydänviikko 2027

Sydänviikko 2027

Sydänviikon 2027 valmistelu on käynnistynyt yhdessä yhdistyksien ja jäsenjärjestöjemme kanssa. Teemana on sydänturvallisuus ja ajankohtana 16.-23.5.27

Annukka Alapappila, asiantuntija, järjestötoiminnan sisällöt ja liikunta
Julkaistu 14.10.2026
Päivitetty 15.10.2026

Lokakuun ajankohtaiset asiat

Suomen Sydänliitto ry:n syyskokous 3.10.2026 päätti, että Sydänviikon 2027 teemana on sydänturvallisuus ja Sydänviikkoa vietetään 16.-23.5.2027. Niinpä  suosittelemme, että sydänyhdistykset ja jäsenjärjestömme järjestävät tuolloin sydänturvallisuuteen liittyviä tapahtumia omalla alueellaan. Sydänviikon viettäminen onkin hyvä kirjata mukaan toimintasuunnitelmaan 2027.

Sydänviikon tarkempi sisältösuunnittelu on käynnistynyt. Tänä vuonna työryhmässä on mukana Sirpa Suomi Forssan Seudun Sydänyhdistyksestä, Matti Timonen Laukkaan Seudun Sydänyhdistyksestä, Anne Kettula Sydän-Suomen alueelta ja  Sara Antikainen Keski-Suomen Sydänpiiristä liiton henkilökunnan lisäksi.

Sydänviikon vinkit 2027 -lehtinen, joka sisältää vinkkejä ja ohjeistusta Sydänviikolle, toimitetaan yhdistyksille ja jäsenjärjestöillemme tammikuun 2027 puolenvälin tienoilla. Jotta voimme tukea mahdollisemman hyvin sydänturvallisuustapahtumien suunnittelua, järjestämme tiistaina 26.1.27 klo 17-18  Sydänviikon verkkokoulutuksen. Lisätietoja koulutuksesta löytyy marraskuun järjestötiedotteen myötä.

Syyskuun ajankohtaiset asiat

Suomen Sydänliitto ry:n syyskokoukselle ehdotamme Sydänviikon teemaksi sydänturvallisuutta ja ajankohdaksi 16.-23.5.2027. Jäämme odottamaan syyskokouksen päätöstä.

Elokuun ajankohtaiset asiat

Sydänviikon 2026 palautekysely

Tuttuun tapaan keräsimme palautetta yhdistyksiltä vuoden 2026 Sydänviikosta sekä ajatuksia Sydänviikolle 2027. Sydänviikon 2026 teeman mukaisesti kauppatapahtumia järjestettiin 59 ja niissä tavoitettiin 4350 ihmistä. Sydänviikon verkkoluennon katselutilaisuuksia järjestettiin yhdeksän ja niissä oli 107 osallistujaa.

Suositumpia materiaaleja olivat:

  • Sydänviikon Sydänmerkki-reseptipostikortit (85 %)
  • Terveelliset valinnat –vinkkikortit (78 %)
  • Sydänviikon Sydänmerkki-esitteet (75 %)
  • Sinunkin Sydänliittosi –lehtiset (70 %)
  • Sydänviikon vinkit –vihko (70 %)
  • Sydänviikon ilmapallot ja tikut (68 %)
  • Sydänviikon juliste (63 %)

Yhteenveto avoimesta palautteesta

Yleisvaikutelma palautteista on selkeä. Sydänviikko koettiin pääosin myönteisenä ja tarpeellisena, mutta samalla näkyy vahva jako kahteen todellisuuteen. Toisille yhdistyksille teema tuotti hyviä kohtaamisia, yhteistyötä ja näkyvyyttä. Toisille se oli hyvin työläs, osin epäselvä ja vaikeasti tavoittava, erityisesti työikäisten osalta.

Palautteissa toistuvat erityisesti nämä sisällöt

  • kauppa-, apteekki- ja ravintolayhteistyö
  • lounas/ruoka/Sydänmerkki
  • liikunta edelleen rinnalla, vaikka vuoden 2026 ydin oli lounasteema
  • näkyvyys ja jäsenhankinta
  • resurssien rajallisuus
  • osallistujien tavoittamisen vaikeus
  • materiaalien soveltuvuus ja ennakoinnin tarve

Tämä kertoo siitä, että vaikka teema vaihtui, yhdistykset toteuttivat viikkoa edelleen paljon myös “vanhan vahvuuden” eli liikunnan kautta.

ONNEA Tyrnävän sydänyhdistykselle!

Onni suosi Tyrnävän Sydänyhdistystä, kun arvoimme kaikkien teemanmukaista Sydänviikkoa 2026 viettäneiden sydänyhdistyksien kesken 500 euron rahapalkinnon.

Yhteenveto vuoden 2027 teemaksi, sisällöksi ja ajankohdaksi

Vuotta koskevissa 2027 vastauksissa toistuvat vahvasti liikunta, ulkoilu, luonto, retket, kävelyt ja koko perheen tapahtumat. Ehdotuksina mainitaan esimerkiksi liikuntatapahtuma, Unelmien liikuntapäivä, valokuvasuunnistus, luontoretket, eväsretket, metsäjooga, ulkokuntoilu, kevyet venyttelyt, koko perheen liikunnallinen tapahtuma ja naapuriyhdistysten yhteiset liikuntapäivät.

Tämä kertoo, että liikuntateema koetaan edelleen sekä houkuttelevaksi yleisölle että helposti ymmärrettäväksi yhdistyksille.

Sydänviikon 2027 ajankohtaehdotuksista olivat 9.-16.5.2027 ja 16.-23.5.27 yhtä toivottuja.

Vuodelle 2027 suurimpia materiaalitoiveita olivat tapahtuman järjestämisen materiaalia (esim. tietovisalomakkeet ja palkinnot), jakomateriaalia (esim. esitteet ja postikortit) ja näkyvyysmateriaalia (esim. julisteet ja ilmapallot).

Milloin lisää vuodesta 2027 suunnitelmista?

HUOM ! Tuttuun tapaan tulevan vuoden toimintasuunnitelmasta ja sen myötä Sydänviikosta 2027  ja sen sisällöstä päättää Suomen Sydänliitto ry:n syyskokous 3.10.2026. Pian syyskokouksen jälkeen tiedotamme myös Sydänviikkoon liittyvistä päätöksistä, ja Sydänviikon 2027 valmistelu käynnistyy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lue seuraavaksi

Ajankohtaista
Suunnittelu
Toimintaideoita
Viestinnän työkalut