Siirry sisältöön

Hei,
Olin toukokuun lopussa elektrofysiologisessa tutkimuksessa ja samalla tehtiin ablaatio. Toimenpiteessä poltettiin oikorataa. Toimenpiteen aikana minulle tuli näköhäiriöitä sekä sahalaitoja. Päänsärky tuli sitten jälkeenpäin. Teini-iässä sain migreenin kerran kuussa, mutta aikuisena en ole siitä kärsinyt kuin kaksi kertaa. Nyt tuon toimenpiteen jälkeen migreeni tulee kerran viikossa. Se alkaa aina näköhäiriöillä ja sahalaidoilla. Päänsärkyä ei aina edes tule ja jos tulee, se ei ole voimakasta. Ihmettelen kovasti, mikä tämän voi aiheuttaa ja mikä toimenpiteessä on voinut tällaisen aiheuttaa. Siihen tämä nyt selvästi liittyy. Söin Primaspan 100 mg kuusi viikkoa toimenpiteen jälkeen. Toimenpiteestä on nyt siis 2 kk ja migreeni on tullut joka viikko sen jälkeen. Toimenpideviikkona migreeni tuli useampana päivänä. Rauhoittuuko tämä koskaan?

21/07/2015

Toinen huolestunut

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 17.8.2015
Päivitetty 4.6.2018

Migreenin esioireet, eli aura, johtuvat aivoverisuonten supistumisesta näkökeskusten alueella. Supistuksen laukeaminen ja verenvirtauksen voimakas lisääntyminen johtaa tyypilliseen päänsärkyyn, mutta päänsärky voi puuttuakin, kuten kysyjällä, ja parempi niin. En osaa selittää, miksi migreeni nosti päätään juuri ablaation jälkeen, suoraa syy-yhteyttä on vaikea nähdä. Ennustaminen on vielä vaikeampaa. Kun kysyjän migreeni on onneksi ollut lievä ja esiintymiseltään vaihteleva, voi hyvin elätellä toivoa, että tilanne taas paranee. Niskalihasjännitys voi pahentaa migreeniä, joten jos sellaista on havaittavissa, sitä kannattaisi hoitaa.

17/08/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset