Siirry sisältöön

Kolesteroliarvoni ovat koholla, LDL 4.3 Aloitin Keiju alentaja -levitteen käytön n. 2 vk sitten. Noin parinviikon ajan ollut haittaavaa kutinaa, pahiten ylävartalolla ja yölläkin herätellen. Voisikohan kasvisteroli aiheuttaa kutinaa sivuvaikutuksena? Olen käyttänyt levitettä kerran pv:ssä kahdelle leipäviipaleelle. Ei uusia lääkkeitä käytössä, ruokavaliossakaan ei muutoksia. Säänöllinen lääke Emconcor, joka ollut 16 v. Ihossa ei näy ihottumaa tms. kutina on todella häiritsevää. Vaihdevuosioireena kuumia aaltoja ja viimekuukausina voimistunut yöhikoilu (luultavasti vaihdevuosioireilua). Onko kasvisterolin haittavaikutuksia tutkittu?

21/12/2015

Sivuvaikutustako

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 22.12.2015
Päivitetty 4.6.2018

En ole kuullut, että kasvisterolimargariini aiheuttaisi kutinaa. Käynti lääkärissä olisi varmaan aiheellinen.

22/12/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset