Siirry sisältöön

Tehty ablaatio eteisvärinöiden takia marraskuussa 2015. Sen jälkeen niitä ei ole ollut. Joudun silti syömään 2.5 mg bisoprorolia aamuisin. Muita lääkkeitä ei ole. Mitenkä kauan tätä pitää syödä, loppuelämäkö? Tays sydänkeskuksessa olin sen prosessin ajan hoidossa ja lopputarkastuksen jälkeen ei ole ollut mitään yhteyttä kehenkään alan ihmisiin. Oma työterveyslääkäri tuskin osaa vastata!? Toki ei siitä haittaa ole, ehkä jalkojen jaksamiseen vaikuttaa, tai sit se on myös ikä 54v ja ylipainookin saattaa olla vähän. Lisälyöntejä tuntuu kyllä melkein päivittäin eri kohdassa, välillä myös kurkunpäässä. Mistä näistä tietää, onko vaarallisia ja mikä tulee kammiosta mikä mistäkii? Ablaation ei siis pitänytkään niitä poistaa, vai onko näiden kans vaan elettävä? Säikäyttää aina välillä.

22/01/2017

Ablaatio 2015 marraskuussa

Vastaus

Anna-Mari Hekkala
Julkaistu 31.1.2017
Päivitetty 4.6.2018

Eteisvärinän katetriablaation jälkeen jatketaan usein aiemmin käytössä ollutta rytmihäiriölääkitystä. Kun toimenpiteestä on kulunut aikaa 6-9 kk (jolloin todennäköisesti tehdyt arpilinjat ovat ”kysyneet valmiiksi”) on mahdollista vähentää tai jopa lopettaa rytmihäiriölääkitys kokonaan. On mahdollista, että ablaation jälkeenkin potilaalla on eteisvärinäkohtauksia, mutta ne ovat lievempiä ja päättyvät nopeasti itsestään. Näin ollen lääkityksen loppuessa pidempiä kohtauksia voi esiintyä. Mainittu beetasalpaajalääkitys on kohtalaisen harmiton ja auttaa myös jonkin verran lisälyönteihin, joten jos lääkitys ei aiheuta merkittäviä haittoja, voi sitä hyvin jatkaa.

31/01/2017

Anna-Mari Hekkala

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset