Siirry sisältöön

Olen 61 v nainen. Minulla todettiin muutama vuosi sitten mitraaliläpän vuoto, johon olen syönyt pari vuotta atenblock 25 mg aamuisin. Minulla on lisäksi tarpeen mukaan rauhoittava opamax 15 mg unta antamaan. Sydämessä tuntuu ikäänkuin painon tunnetta makuuasennossa etenkin selällään ja vasemmalla kyljellä maatessa ja on pakko vaihtaa asentoa ja koko vasen puoli tuntuu kuin kasvavan. Nyt näitä oireita on myös päivällä ja lisäksi huimausta ikäänkuin koski kohisisi päässä.
Syke on matala päivisin alle 50 paineet normaalit. Pitäsikö olla huolestunut noista oireista?

24/01/2017

hupsukka

Vastaus

Anna-Mari Hekkala
Julkaistu 3.2.2017
Päivitetty 4.6.2018

Kysymyksessä kuvaillut oireet (painon tunne rintakehällä, huimaava tunne ja matala syke) saattavat viitata kammiolisälyöntisyyteen, jota tavataan mitraalivuotoon liittyen. Koska oireet ovat päivittäisiä ja häiritseviä kannattaa hakeutua sydänfilmiin. Vuorokauden mittainen Holter-nauhoitus antaisi myös arvokasta lisätietoa. Hidassykkeisyys voi liittyä myös beetasalpaaja-lääkitykseen, tosin mainittu annos (atenblock 25 mg päivässä) on aika pieni.

03/02/2017

Anna-Mari Hekkala

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset