Siirry sisältöön

Olen kuusikymppinen nainen. Minulta leikattiin umpisuoli pari vuotta sitten. Leikkauksen jälkeen minulla todettiin flimmeri holter-tutkimuksessa. Olen sairastanut verenpainetautia n parikymmentä vuotta. Verenpaine pysyi lääkkeillä, Dilmin 90mgx2/vrk ja Losartan 50mgx1/vrk, hyvin luvuissa 120/80. Syke oli yli 60. Lääkitys muutettiin Emconcot 5mgx1/vrk ja Losartan 50mgx2/vrk flimmeridiagnoosin jälkeen. Syke on ollut alle 60. Huoleni on, että liikkuessani reippaasti esim. ylämäkeen kävellessä tulee tunne, että tukehdun ja sydän ei pysty pumppaamaan tarpeeksi nopeasti. Lisäksi hikoilen aivan poikkeuksellisen paljon. Päästä tippuu hiki. Vaihdevuodet olen jo jättänyt taakse ja edes silloin ei hikoilu ollut liikkuessa näissä mittasuhteissa. Tämä vaivaa aika tavalla myös sosiaalisesti esim. ryhmäliikunnassa. Kenenkään muun tukka ei ole likomärkä ja valu hikeä. Onko tehtävissä jotain, vai pitääkö tilanne vain hyväksyä?

14/08/2016

Ihmettelevä

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 15.8.2016
Päivitetty 4.6.2018

Huonontunut suorituskyky – siis ettei jaksa esimerkiksi ylämäkeen kuten ennen – on syytä ottaa vakavasti ja tutkia mahdollisen taustalla olevan sairauden varalta. Ensisijaisesti kyseeseen tulevat rasituskoe ja ultraäänitutkimus. Voi toki myös olla, että kyse on “huonosta kunnosta” tai esimerkiksi beetasalpaajan (Emconcor) liiallisesta vaikutuksesta. Viimeksi mainittu tarkoittaa sitä, että syke ei rasituksessa nouse riittävästi, jolloin ei jaksa. Asia selviää tutkimalla. Samalla voisi nostaa esiin kysymyksen veren hyytymistä vähentävän lääkityksen tarpeellisuudesta eteisvärinätausta huomioon ottaen. Verenpainetauti ja naissukupuoli antavat kaksi riskipistettä.

15/08/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset