Siirry sisältöön

olen 64v. Käytän rr-lääk. Cardace 2.5 mgx2 seloken 23.75mgx1 kolesterolilääkettä pravastatin 40 mgx1 ezetrol 10 Mg. 5v sitten oli eteisvärinäkohtaus, joka käännettiin sähköllä. Nyt. Olenhuomannut että pulssi saattaa yks kaks nousta 65-170 ja laskea myös nopeasti. Ilman rasitusta. Verenohennuslääkettä ei ole käytössä. Harrastan paljon kaikenlaista liikuntaa. Rr -paineet yleensä m. 120/70 tai alle. Harvoin n. 140/80. Mistä sykkeen vaihtelu harvoin voi johtua. Huolestuttaa!!!!

10/11/2016

Nainen 64

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 11.11.2016
Päivitetty 4.6.2018

Aiemmin todettu eteisvärinä huomioon ottaen tuntuu todennäköiseltä, että sykkeen äkillinen luonnoton nopeutuminen johtuu eteisvärinäkohtauksista, jotka menevät itsestään ohi (kohtauksittainen eli jaksoittainen, hienommin “paroksysmaalinen” eteisvärinä). Varmimmalla pohjalla oltaisiin, jos saataisiin EKG-rekisteröinti oireiden aikana. Tämä voi olla vaikeaa, jos kohtaukset kestävät lyhyen aikaa ja tulevat niin harvoin, että todennäköisesti eivät jäisi 24–48 tunnin EKG:n pitkäaikaisrekisteröinnissä haaviin. Tässä tutkimuksessa kylläkin saattaisi ilmetä lievempiä, oireita aiheuttamattomia kohtauksia.

Tässä vaiheessa hoitona voisi olla beetasalpaajalääkityksen optimointi. Seloken 23,75 mg on varsin vähän, ja hoitoa tulisi tehostaa siten, että lepopulssi laskee 50/min tienoille, ellei tämä aiheuta liikaa haittavaikutuksia. Varsinaisten rytmihäiriölääkkeiden käyttö edellyttäisi varmempaa diagnoosia, ja niiden aiheellisuus riippuu kohtausten esiintymistaajuudesta ja haitallisuudesta.

“Verenohennus-” eli veren hyytyvyyttä vähentävä lääkitys on tulossa kysyjälle ajankohtaiseksi. Kun hän täyttää 65 vuotta, hänellä naisena on kaksi riskipistettä, mikä jo edellyttää hyytymislääkkeen käyttöä.

11/11/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset