Siirry sisältöön

Terve,
Sain alkuvuonna verenpainelääkityksen (Linatil 10 Mg) korkeisiin verenpaineisiin (n. 160/80), pulssi oli n. 80-90. Nyt paineet on tasaantunut n. 120/70 välille (5mg annoksella) ja pulssi ~60-70. Lopetin tupakanpolton ja paineet putosi päivässä n. 115/50 pulssi 50, ja ovat pysyneet siinä. Onko normaalia tuollainen pudotus? Ihmettelen tuota pulssia eniten, kun kuntokaan ei ole järin “huippuluokkaa”? Voiko johtua lääkityksestä sekä se kannattaisi varmaan lopettaa? Huimaa ylösnoustessa melkoisesti. Voiko tota omatoimisesti lopettaa, vai tarvitaanko lääkärin ohjeistus (Linatil, 5Mg annos)?

11/10/2015

Timo

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 12.10.2015
Päivitetty 4.6.2018

Vaikuttaa siltä, että elämäntapamuutosten ja lääkityksen yhteisvaikutus verenpaineeseen on ollut odotettuakin tehokkaampi, hyvä niin. Yksilötasolla on vaikea sanoa tarkkaan, mikä mistäkin johtuu, mutta pulssin hidastuminen sopii kyllä johtuvaksi tupakoinnin lopettamisesta – ehkä ohessa on tapahtunut liikunnan lisääntymistä ja ruokavalion kohenemista? Linatil ei yleensä pulssia hidasta, eikä pulssi 50/min sinänsä ole liian hidas. Huimaus pystyasennossa viittaa siihen, että verenpaine on laskenut turhankin alas, mutta asia olisi hyvä varmistaa ohjeiden mukaisella neljän vuorokauden mittaussarjalla ja mittaamalla muutaman kerran seuraavasti: Viiden minuutin makuu, sitten kaksi mittausta, seisomaan nouseminen, mittaus ja toinen mittaus seisaallaan noin kahden minuutin kuluttua. Jos yläpaine laskee yli 20 mmHg:n verran tai jos lukema putoaa 100 mmHg pintaan tai allekin, lääkitystä on syytä keventää. Lääkitysmuutokset on aina syytä tehdä yhteistyössä lääkärin kanssa, jo siksikin, että asiat tulevat kunnollisesti kirjatuiksi vastaista varten.

12/10/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset