Siirry sisältöön

Olen syönyt korkeaan verenpaineeseen määrättyjä lääkkeitä noin 2 vuotta ja nyt 2 viikkoa sitten olo alkoi mennä huonommaksi, alkoi huimata ja olo on tosi väsynyt ja vetämätön. Lääkäri lisäsi lääkityksen voimakkuutta ja olen nyt kokeillut Atorvastatin 20 mg ja Telmisartan 80 mg lääkkeitä, lisäksi on kolesterolilääkitys. Verenpaineen mitttauslukemat ovat olleet 134/68/70. Tuntuu siltä ettei tämäkään lääkitys toimi, koska olo meni entistä huonommaksi ja olen makoillut sängyssä viikon verran, koska ylhäällä ollessa pyörryttää. Mikä avuksi? Kiitos vastauksesta etukäteen.

01/06/2016

Epätoivoinen mummo

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 1.6.2016
Päivitetty 4.6.2018

Atorvastatiini on kolesterolilääke ja telmisartaani on verenpainelääke.

Kysyjä kertoo, että vointi on huonontunut verenpainelääkityksen lisäämisen jälkeen ja erityisesti pystyasennossa pyörryttää. Mainitut verenpaine- ja pulssilukemat ovat sinänsä ihanteellisia, mutta ilmeisesti istuen mitattuja. Verenpaine on syytä mitata myös ensin makuulla ja sitten seisten ja parin minuutin seisomisen jälkeen. Jos yläpaine laskee 20 mmHg tai enemmän, erityisesti jos se laskee 100 mmHg:n pintaan tai jopa alle, pyörrytyksen syy on selvä ja lääkitystä on syytä yhteistyössä hoitavan lääkärin kanssa vähentää. Ellei verenpaineen laskua pystyasennossa tule esiin, oireiden syytä on haettava muualta kuin verenpainelääkityksestä.

01/06/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset