Lääkäri määräsi selkäkipuun (tutkimatta syytä) Norflex 100mg X2/vrk. Yhden tabletin otettuani tuli ”halvaantumisen” tunne raajoihin.
Minulla on Marevanhoito Flimmerin vuoksi. Mitä teen? Selkäkipu ei hellitä, mutta en uskalla ottaa myöskään tuota relaxanttia.
Apuva tahtois
29/06/2016
Epätietoinen mummeli
Vastaus
Kysyjä on oikeilla jäljillä siinä, että osa kipulääkkeistä sopii huonosti yhteen Marevanin kanssa. Asetyylisalisyylihappoa (ASA, ”aspiriini”) ei tähän tarkoitukseen tule käyttää lainkaan. Myöskään muut tulehduskipulääkkeet eivät yleensä ole suositeltavia. Kipulääkkeistä turvallisin vaihtoehto on parasetamoli, jota kovaan kipuun voi ottaa enintään gramman annoksen kolme kertaa päivässä. Keskushermostoon vaikuttava kodeiini ja sen johdannaiset ovat mahdollisia (usein yhdessä parasetamolin kanssa), mutta niillä on omat ongelmansa (väsyttävyys, joskus sekavuus, ummetus).
Norflex sisältää orfenadriinia, joka ei varsinaisesti ole kipulääke, mutta lihaksia rentouttavana (relaksanttina) voi auttaa kipuihin, joiden syynä on lihasjännitys. Halvauksen vaaraa ei varmaankaan ole, mutta liian voimakas vaikutus voi toki olla hankala. On muitakin lihasrelaksantteja, joita ehkä voisi kokeilla varovammin annosteltuina.
30/06/2016
Mikko Syvänne