Siirry sisältöön

Voiko atorvastatiini kolesterolilääke aiheuttaa pahoinvointia, yökkäilyä ja ylävatsakipua? Olen syönyt simvastatiinia aiemmin ja lopetin sen, kun aloin kärsiä kovista lihaskivuista. Lihaskivut lakkasivat, kun lääke oli tauolla reilut neljä kuukautta. Sitten aloitettiin atorvastatiini ja heti alkoivat mahakivut ja yökkäilyt. Kolesteroliarvo kyllä tipahti 10 mg annoksella vajaassa kuukaudessa 5.4:stä 4.2: teen. Minulla paroksysmaalinen flimmeri ja sukurasitus sepelvaltimotautiin.

03/01/2016

Atorvastatiini

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 4.1.2016
Päivitetty 4.6.2018

Statiini- tai muun lääkityksen aikana ilmaantuvien vaivojen mahdollinen syy-yhteys käytettyyn lääkkeeseen ei aina ole helposti arvioitavissa, varsinkaan jos haittavaikutus ei ole kyseiselle lääkkeelle tyypillinen eikä ole tutkimuksissa tullut esiin useammin kuin lumelääkkeen aikana. Ongelmaa on hiljattain käsitelty vastauksessa kysymykseen Statiinitko ainoa vaihtoehto? Vatsavaivat eivät ole tyypillisiä statiinin haittavaikutuksia, vaikka näitä vaivoja luonnollisesti esiintyy statiinin käyttäjillä kuten muillakin. Syy-yhteys tai ei, joillakin ongelma on ratkennut, kun lääkkeen otto on siirretty aterian jälkeiseen aikaan. Lihaskipujen osalta neljä kuukautta tuntuu varsin pitkältä ajalta todellisen lääkevaikutuksen ohimenoon, joten epäilyä jää tämänkin vaivan ja lääkkeen välisestä syy-yhteydestä.

04/01/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset