Siirry sisältöön

Olen 69-vuotias nainen. minulla on flimmeri (ensimmäinen flimmerikohtaus kolme vuotta sitten),ja verenpainetauti. Sukurasitusta on molempien vanhempien puolelta sepelvaltimotautiin. Viime keväänä sain kovat lihaskivut. Olen syönyt kolesterolilääkitystä jo useamman vuoden. Lopetin kolesterolilääkeen kesäkuussa ja nyt lihaskivut ovat melkein kokonaan pois.Kolesteroarvo nyt 5.4 hdl 1.5 ldl 3.4 ja tg 0.94. Ruokavalio on kohdillaan ja liikuntaakin, lähinnä kävelyä tulee harrastettua. Kysyisin asiantuntijan mielipidettä kolesterorilääkkeen uudelleen aloittamisesta. Lihaskivut pelottavat. Sepelvaltimotautia ei ole todettu. Olen aloittanut kolesterolia alentavan jogurtin nauttimisen. Voisiko se riittää kolesterolin alentamiseen?

Kolesterolilääkityksestä

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 12.11.2015
Päivitetty 4.6.2018

Eteisvärinä ilman sepelvaltimotautia ei sinänsä ole pakottava syy kolesterolilääkitykseen (statiiniin). Se, että on riskitekijöinä kohonnut verenpaine ja sukurasitus, puoltaisi pyrkimystä alle 2,5 mmol/l:n LDL-kolesteroliarvoon. Ruokavalio ja stanoli- tai sterolivalmisteet (esimerkiksi jogurtti) saattavat oikein annosteltuina auttaa. Kolesterolilääke toisi kyllä toivottavaa lisäpotkua. Läheskään kaikki statiinin aikaiset lihaskivut eivät johdu lääkkeestä, ja todellisessa syy-yhteydessä olevat tulevat useimmiten lääkityksen alkuvaiheessa. Tutkimuksissa yli puolet haittavaikutusten vuoksi statiinin lopettaneista pystyy myöhemmin aloittamaan jonkin vastaavan lääkkeen ja jatkamaan sitä pitkäaikaisesti. On myös tehty sokkotutkimuksia, joissa statiinia ja lumetta vuoroteltaessa lihaskipuja tulee kummankin aikana yhtä lailla. Rohkaisisin kokeilemaan pientä annosta jotain muuta statiinia kuin minkä aikana lihaskivut tulivat. Lääkityksen voi sitten lopettaa, jos vaivat selvästi uusivat, ja tyytyä elintapahoitoon.

12/11/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset