Siirry sisältöön

Sain sydäninfarktin ja sydämeen laitettiin putki kolme vuotta sitten. Mistä johtuu nyt tullut hirvittävä väsymys? Sydän ravistelee niin, että koko roppaa puistelee ja jalat ovat usein jääkylmät ja Dinit 1.25 ei auta asiaan. Lääkityksenä asa, bisoprolol 2,5mg ja kolestroolilääke artovastatin 20mg ja mareva forte 5 mg.

28/08/2015

Olisko apua saatavilla

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 31.8.2015
Päivitetty 4.6.2018

On vaikea sanoa, mistä tuntemus “sydämen ravistelusta” johtuu. Marevan-lääkitys herättää kysymyksen, onko kysyjällä eteisvärinä, joka luonnollisesti voi aiheuttaa rytmihäiriötuntemuksia, varsinkin jos syke on huonosti hallinnassa. Väsymykseen on useita mahdollisia syitä, sydänperäisiä ja muita, jotka hoitavan lääkärin tulisi selvittää. Beetasalpaajalääkitys (bisoprololi) voi aiheuttaa jalkojen kylmäämistä, mutta lääkkeelle saattaa siitä huolimatta olla hyvät perusteet. Lääkärin huomiota voisi kiinnittää siihenkin, onko tarkoitus pitkäaikaisesti käyttää kahta veren hyytyvyyteen vaikuttavaa lääkettä samanaikaisesti (ASA ja Marevan). Ilman erityistä syytä tämä yhteiskäyttö rajataan mieluiten muutamaan kuukauteen ja jatkossa käytetään vain jompaakumpaa.

31/08/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset