Siirry sisältöön

Olen 65v nainen. Käytin verenpainelääkettä (Zanidip 10mg) muutaman vuoden. Lääke aiheutti minulle maksa-arvon Gt:n nousua. Lääke vaihdettiin Amloratio 5mg:aan, josta nytkin otan aamuisin vain puolikkaan. Paineet ovat nyt olleet hyvät iltaisin yleensä luokkaa 120/75, pulssini on aamuisin matala, joskus alle 50. Lääke nostaa sitä jonkin verran. Nyt on alkanut sydämessä muljahtelemaan, jättää yhden lyönnin väliin. Näitä rytmihäiriöitä on päivittäin aikalailla. En ole näistä vielä tilannut lääkärille aikaa, olisikohan syytä? Muuten olen terve ja harrastan pyöräilyä enkä ole rasituksessa mitään huomannut.

A-Liisa

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 1.1.2015
Päivitetty 4.6.2018

Amlodipiini (mm. nimellä Amloratio) kuuluu niihin kalsiuminestäjiin, jotka eivät hidasta sykettä, päinvastoin se – kuten kysyjä on havainnutkin – saattaa kiihdyttää sitä hieman. Tämä johtuu lääkkeen verisuonia laajentavasta vaikutuksesta, jolloin sydän hieman lisää vauhtia pitääkseen yllä riittävää täyttöä suonissa. Muljahtelu johtuu lisälyönneistä, jotka sellaisenaan ovat vaarattomia. On hyvä, että kysyjän verenpaine on hallinnassa, samoin se, että rasituksen sieto on hyvä. Sydämen toiminnan tarkkailu ensisijaisesti sydänäänten kuuntelun ja EKG:n keinoin kuuluu joka tapauksessa kohonneen verenpaineen hoidon seurantaan, joten nämä toimenpiteet kannattaa tehdä, ellei niitä hiljattain ole tehty.

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset