Siirry sisältöön

Olen 73-vuotias mies, aktiiviurheilija edelleen. Käytän RR-hoitona Losartan 100 mg 1×1,Amlodipin 5 mg 1×2 ja Hypoloc 5 mg 1×1 yli kymmenen vuotta. N. pari v sitten alkaneet,varsinkin raskaan urhelusuorituksen jälkeen kovat kramppimaiset lihaskivut mol alaraajoissa n. parin viikon välein. K ja Mg arvot ok. Mikä voisi olla syynä? Verenpainelääkkeiden pitkäaikainen käyttö? Mitä vaihtoehtoisia lääkkeitä voisin käyttää?

23/07/2016

RR on tutkittu

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 26.7.2016
Päivitetty 4.6.2018

Ei tunnu todennäköiseltä, että verenpainelääkkeet olisivat syynä lihaskramppeihin. Ainoa, jonka suhteen voisi edes spekuloida, on Hypoloc. Se on beetasalpaaja, ja tämän ryhmän lääkkeet voivat heikentää ääreisverenkiertoa, mutta pikemmin tämä ilmenee väsyvyytenä liikuntatilanteissa, ei vasta jälkikäteen. Lisäksi Hypoloc ei ole puhdas beetasalpaaja, vaan toisella vaikutustavallaan laajentaa verisuonia, mikä tekee sen tässä suhteessa vähemmän epäilyttäväksi kuin eräät muut beetasalpaajat. Kannattaisikohan hetkeksi jättää lääkkeiden epäily sivuun ja sen sijaan pohtia, olisiko liikkujan lihashuollossa (venyttelyt, hieronta) tehostamisen varaa?

26/07/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset