Siirry sisältöön

Alloitin cardace lääkitys maaraskuun loppu puolella 5 mg. Joulukuussa olin Africassa syötyä annas suun limaklvoille turposi ja ollut koko suun ja kassvo turpossi. Joulukuun tulin takaisin Suomeen Maaliskuussa sai taas reaction juomassa urheillu juoma joka oli muutamanpäivä jaakapissa. senjälkeen on yullut sillöin tallöin ain syötyä jotäkin vaikka akasemmin söi niitä eikä allergia tullut. Tänään söi pähkina sekoitus taas huuli turpossi. päivityksen Lääkäri sanoi etä cardace lääkitys voi aehuttaa nämä määrittämatön suunlimakalville turpomiseen, Nyt Cardace lääkitys annos on 1.25 mg eli 2.5 mg puolen tbl tarkoitus on lopetta ja katso tilanteen koska RR nyt on normaalli. onko cardace syy siihen suuhun turpoamisee??

06/07/2016

blackqueen

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 8.7.2016
Päivitetty 4.6.2018

Ymmärrän lääkärin pohdiskelun siltä kannalta, että ACE:n estäjiin (mm. Cardace) voi liittyä ns. angioödeemi, jossa suun ja pahimmassa tapauksessa muutkin hengitysteiden limakalvot turpoavat. Mutta eikö kuvattu tapahtumien kulku viittaa paljon selvemmin ruoka-aineallegiaan? Cardace-lääkkeen osuus lienee selviämässä, jos se tarpeettomana lopetetaan, ja sen jälkeen nähdään, jatkuvatko ongelmat ja mihin (ruoka-)aineisiin liittyvinä.

08/07/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset