Hyppää sisältöön

Minulle määrättiin lisälyönteihin Orloc-nimistä lääkettä 5mg 1/2-1 tabl./pv. Olen huomannut että en saa pulssia nousemaan maksimisykkeeseen yhtä helposti kuin ennen, vaan ikäänkuin sydän löisi ”jarrut” päälle ja tulee epämiellyttävä tunne. Voinko kuormittaa sydäntäni vai pitääkö välttää kovia kestävyyttä kehittäviä treenejä jossa tehdään harjoitteita korkealla sykkeellä. Olen 51v hoikka nainen. Minulla on myös verenpainelääkitys.

05/04/2016

Teholiikkuja

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 8.4.2016
Päivitetty 4.6.2018

Juuri näin beetasalpaajat, kuten bisoprololi (Orloc) vaikuttavat: hidastavat leposykettä ja rajoittavat sykkeen nousua rasituksessa, mikä voi haitata suorituskykyä ja liikuntaharrastuksia. Jos kysyjän sydän on rakenteeltaan terve, lisälyöntejä ei välttämättä tarvitse hoitaa mitenkään – tiettyjä melko harvinaisia tilanteita lukuun ottamatta. Hoito on puhtaasti oireita eli lisälyöntien aiheuttamia tuntemuksia lievittävää. Tällöin tulee punnita keskenään hyödyt ja haitat: ovatko lisälyöntioireet niin haittaavia ja lievittyvätkö ne lääkityksellä siinä määrin, että mainittu haitta kannattaa kärsiä.

08/04/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytynyt 0 tulokset