Siirry sisältöön

Voiko beetasalpaaja aiheuttaa väsymystä niin, ettei oikein jaksa kävellä kuin hissukseen ja lyhyitä matkoja kerrallaan? Olen vajaa seitsemänkymppinen nainen. Minulla on flimmeri. Sydänsuonet tutkittu äskettäin. Ne ovat ihan ok. Tämä väsymysoire on ilmaantunut viimeisen vuoden kuluessa. Lisäksi on Marevan ja Zanidip. Kolesterolilääke lopetettiin, koska ei ole sepelvaltimotautia. Rytmi on käännetty kolme kertaa sähköisesti.

19/02/2016

Ennen liikunnallinen nainen

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 19.2.2016
Päivitetty 4.6.2018

Väsymystä tai ehkä paremmin sanottuna väsyvyyttä voi aiheuttaa tilanteen mukaan joko beetasalpaaja tai sen puute. Tulkitsen taustatiedot siten, että eteisvärinä on onnistuneesti palautettu normaalirytmiin, joka nyt on vallitsevana. Jos beetasalpaus on liiallinen, pulssin nousu rasituksessa voi estyä, mikä heikentää suorituskykyä. Useimmiten hoito on kohdallaan silloin, kun lepopulssi on suunnilleen 60–70/min luokkaa ja rasituksessa nousee noin tasolle 120/min. Beetasalpaajan puutteesta voi olla kyse, jos vallitsevana rytminä onkin eteisvärinä, ja liikkuessa pulssi nousee jyrkästi ja pienessäkin rasituksessa luonnottoman tiheäksi. Jos sepelvaltimoselvittelyjen yhteydessä ei hiljattain ole tehty rasituskoetta, sen tekeminen syke- ja verenpainevasteiden tutkimiseksi nykyisen lääkityksen aikana voisi olla hyödyksi.

19/02/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset