Siirry sisältöön

Makuultaan arvot 127/70 p. 77, kun nousen istumaan tai jos seison ja mittaan, 150/99 p 90. Pystyssä heikko olo, pitää huokailla paljon. Albetol puolikas käytössä. Nyt lääkäri käski lopettaa kun asmta kuvioissa. Mikä avuksi?

27/09/2015

Huolestunut

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 27.9.2015
Päivitetty 4.6.2018

Heikotusta ja huonoa oloa aiheuttaa se, jos verenpaine laskee runsaasti pystyyn noustessa. Kysyjällä on päinvastoin, joten hänen oireensa eivät johtune verenpaineesta. Albetol-lääkkeessä (labetaloli) on beetasalpaajaa, joka on tyypiltään niin sanottu epäselektiivinen eli se vaikuttaa sydämen lisäksi myös keuhkoputkiin ja voi pahentaa astmaa. Avainkysymys on nyt, tarvitaanko verenpainelääkitystä ollenkaan. Se selviää tekemällä ohjeiden mukaan vakio-oloissa neljän vuorokauden kotimittaussarjan. Jos keskiarvot ylittävät arvot 135/85 mmHg, vaihtoehtoisesta lääkityksestä on syytä keskustella lääkärin kanssa.

27/09/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset