Alkoholia enintään kohtuullisesti
Alkoholin käytössä on hyvä pyrkiä kohtuuteen. Säännöllinen, määrältään suosituksen ylittävä alkoholin käyttö kohottaa verenpainetta ja lisää aivoverenvuodon ja -infarktin vaaraa.
Jos alkoholia käytetään, määrän tulee olla kohtuullinen:
- enintään 14 annosta viikossa miehillä
- enintään 9 annosta viikossa naisilla
Yksi annos on noin 12 grammaa 100 prosenttista alkoholia.
Yksi annos on esimerkiksi:
- pullollinen (0,33 l) keskiolutta
- ravintola-annos (12 cl) viiniä
- ravintola-annos (8 cl) väkevää viiniä
- ravintola-annos (4 cl) väkevää alkoholia
Alkoholia ei suositella nautittavaksi joka päivä eikä kerralla enempää kuin 5 annosta miehille ja 4 annosta naisille. Alkoholijuomat sisältävät paljon energiaa, joten niiden runsas käyttö vaikeuttaa painonhallintaa muiden haittojen lisäksi.
Alkoholijuoma | Annos | Energiaa/ | |
---|---|---|---|
kJ | kcal | ||
Keskiolut | pll (0,33 l) | 554 | 133 |
Keskiolut | 0,5 l | 890 | 215 |
Siideri | pll (0,33 l) | 812 | 196 |
Puna-/valkoviini | lasi (12 cl) | 330–670 | 80–160 |
Väkevä viini | lasi (8 cl) | 330–770 | 80–184 |
Koskenkorva, konjakki, viski, rommi | annos (4 cl) | 359–522 | 86–125 |
Likööri | annos (4 cl) | 443–681 | 106–163 |
Dry Martini | annos (4 cl) | 251 | 60 |
Campari ja tuoremehu | (8 + 10 cl) | 992 | 242 |
Irish Coffee | 715 | 171 | |
Gin Tonic | (4 + 10 cl) | 543 | 130 |
Rommi Cola | (4 + 10 cl) | 556 | 133 |
Vodka Polar | (2 + 2 cl) | 476 | 116 |
Tutkimusnäyttö alkoholista ja sydänterveydestä
Runsas alkoholinkulutus suurentaa veren triglyseridipitoisuutta, altistaa lihomiselle sekä lisää maksa- ja aivosairauksia. Satunnainen alkoholin käyttö ei vaikuta veren kolesterolipitoisuuteen, mutta pitkäaikainen käyttö suurentaa veren HDL-kolesterolipitoisuutta. Nykytiedon mukaan kohtuullinen alkoholin käyttö ei vähennä sydän- ja verisuontautien vaaraa.
Alkoholin vaikutukset ovat hyvin yksilöllisiä ja säännöllinen käyttö lisää alkoholiriippuvuuden vaaraa, altistaa ylipainolle ja vaikeuttaa painonhallintaa. Alkoholiperäiset sairaudet alkavat yleistyä päiväannoksen noustessa yli yhden naisilla ja yli kahden miehillä. Alkoholin aiheuttamat sairaudet ovat ilmeisesti yleisin työikäisten kuolinsyy Suomessa. Alkoholin nauttimista sydänsairauksien ehkäisemiseksi ei suositella ja alkoholin käyttäjiä suositellaan kohtuuteen sen käytössä.