Siirry sisältöön

Olen ensi vuonna 70 v. Sain AHV-kohtauksen ja lääkityksen Eliquis ja Simvastin.
Väsyn helposti ruumillesessa ponnistelussa. Vaikuttaako verenpaineeni 102/70 ja pulssin nopea nousu 100 siihen,
että olen väsynyt? Liikuntani enimmäkseen hyötyliikuntaa. Olen jäämässä työelämästä pikkuhiljaa pois.

22/10/2016

Eira

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 24.10.2016
Päivitetty 4.6.2018

Kysyjän kertoma lääkitys viittaa siihen, että hänen aivoverenkiertohäiriönsä (AVH) oli eteisvärinään liittynyt aivoinfarkti. Jos eteisvärinä on edelleen käynnissä, siihen liittyy usein herkkä pulssin nousu ja huono suorituskyky. Lääkityksellä tilannetta voidaan parantaa. Matalahko verenpaine tuskin on ongelma, päinvastoin suojaa uusilta AVH-kohtauksilta. Sydämen rytmiä ja muuta tilaa tulisi siis selvittää. Lisäksi AVH:n jälkeen on usein masennusta, mikä saattaa ilmetä väsymyksenä. Jos näin on, tämäkin on syytä saada hoidon piiriin.

24/10/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset