Siirry sisältöön

Olen lukenut ja kuunnellut näistä kolesterolilääkkeistä, kuinka ne aiheuttaa äkkikuolemia ja 65 vuotta täytettyä niistä ei olisi mitään hyötyä. Itse olen syönyt atorvastatiinia 20 mg useamman vuoden ajan ja silti kolesteroliarvot pysyvät likemmä kuutta, sekä lisäbonuksena on tullut oikeaan reiteen kivut, Aivan kuin reisi räjähtäisi, sekä jatkuvasti reiden ulkosivussa tunnottomuutta. Tunnottomuus on jatkuvaa. Lääkäri vaihtoi rosuvastatiiniin, mutta meni ojasta allikkoon. Sepelvaltimotaudin rasitteet molempien vanhempien puolelta. Lopetanko näitten lääkkeitten syönnin?(Atorvastatiini vaihtui takaisin.) Olen miettinyt syytä tähän, esim. K-lääke aloitetaan aina kakkosdiabeteksen diagnoosin toteamisen jälkeen, kolesterooli < 5, ja lääkkeen sivuoireiden vuoksi lääke tauolla, niin seuraavissa kokeissa kolestrooli onkin jo 7. Onko kolesterolilääkkeellä taipumus nostaa arvoja tauon aikana?

14/02/2016

Entten tentten

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 16.2.2016
Päivitetty 4.6.2018

Väite, että kolesterolilääkkeet lisäisivät äkkikuolemia on täysin virheellinen: nehän vähentävät sydänperäisistä syistä johtuvia kuolemia ja sairastumisia. Ei myöskään ole ikärajaa, jonka jälkeen kolesterolilääkkeet lakkaisivat toimimasta. Paikalliselle reiden kivulle, johon liittyy tunnottumuutta, tulisi ensisijaisesti etsiä muita syitä kuin kolesterolilääke, esimerkiksi hermopinnettä. Diabeetikoille suositellaan kolesterolilääkkeitä, koska näin voidaan vähentää heidän suurta vaaraansa sairastua sepel- ja aivovaltimotautiin. Jos kolesterolilääkkeen lopettaa, arvot nousevat hoitoa edeltävälle tasolle, ottaen huomioon muut vaikuttavat tekijät (ruokavalio) ja satunnaisen vaihtelun.

16/02/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset