Siirry sisältöön

Olen 67-vuotias nainen ja minulla on korkean verenpaineen vuoksi Amlodipin Sandoz 5mg lääkitys 1x pv, jolla verenpaine on pysynyt n. 80/150 tasolla. Nyt kuitenkin on ilmennyt jopa puolen tunnin sisäsinen lasku, missä verenpaine on pudonnut 107/66 ja pulssi 68. Voiko enää ottaa verenpainetta alentavaa lääkettä, jos on näin alhaalla ja huimaa?

22/06/2015

Ripa

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 22.6.2015
Päivitetty 4.6.2018

Verenpaine vaihtelee normaalistikin, ja kun verenpaine on kohonnut ja valtimot ehkä menettäneet joustavuuttaan, vaihtelu korostuu. Hoito ja sen tulos on nähtävä kokonaisuutena. Keskimääräinen verenpainetaso 150/80 mmHg ei ole tavoitteiden mukainen (tavoite on keskimäärin alle 135/85 omamittauksissa). Yksittäisiin mataliin lukemiin ei juuri kannata kiinnittää huomiota, mutta tietenkään hoidon tavoitteena ei ole liialliset paineen laskut ja niihin liittyvät toistuvat huimaukset. Amlodipiini 5 mg vuorokaudessa on aika vähäinen lääkitys, ja tulisikin hoitavan lääkärin kanssa harkita, olisiko sen rinnalle syytä lisätä rohkeasti toinen lääke.

22/06/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset