Siirry sisältöön

Olen syönyt 27v. verenpainelääkettä. verenpainesairaus alkoi raskausaikana. N. viikko sitten yllättäen alkoi kovasti ahdistaa pyöräillessä ja tuntuu että kunto romahtanut. Nykyinen lääke Felodopin, joka vaihdettiin kohtauksen jälkeen Telmisartan 40mg, Otan puolitablettia lääkärin ohjeen mukaan. Sydänfilmi oli normaali. Mistä johtuu äkillinen kunnon romahdus ja rintakivut, vieläkin, etenkin kävellessä, pyöräillessä.

07/07/2015

Riitta

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 11.8.2015
Päivitetty 4.6.2018

Rasitukseen liittyvät rintakivut ja hengenahdistus on syytä selvittää. Kyse voi olla sydämen kuormittumisesta pitkäaikaisen kohonneen verenpaineen seurauksena tai esimerkiksi sepelvaltimotaudista. Ensi linjan tutkimuksia ovat kliinisen tutkimuksen (sydämen ja keuhkojen kuuntelu, turvotukset ym.),  EKG:n  ja perusverikokeiden jälkeen rasituskoe ja sydmen ultraäänitutkimus.

11/08/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset