Siirry sisältöön

Taustalla sepelvaltimotauti ja sydäninfarkti. Ikää vajaa 50, mies. Statiinit käytössä Primaspanin ja beetasalpaajan lisäksi. Alkoholin käyttö hyvin kohtuullista. Statiinien syömisen aloituksen jälkeen maksa-arvot ovat nousseet, olleet jo yli vuoden koholla. P alat noin kaksinkertainen, 60-90,  ja P gt kolmin-nelinkertainen, 220-150. Onko syytä olla huolissaan, pitääkö statiinit jättää pois? Annos on jo aikalailla minimissä. 
Toinen kysymys: joudun loukkaantumisen aiheuttamien särkyjen takia syömään Panadol Fortea 1 g puolikkaan melkein joka ilta jotta saa nukuttua. Aloitin särkylääkkeen käytön viimeisimmän maksa-arvojen mittauksen jälkeen. Onko tämä haitallista maksa-arvojen kannalta?

23/01/2018

Pitääkö olla huolissaan

Vastaus

Anna-Mari Hekkala
Julkaistu 2.2.2018
Päivitetty 4.6.2018

P-GT (glutamyylitransferaasi) on mittaus, jota käytetään maksa- ja sappiteiden sairauksien diagnostiikassa. Tutkimus on erityisen hyvä kertomaan sappiteiden ongelmasta. P-GT voi nousta säännöllisen runsaan alkoholin käytön seurauksena. Kuitenkin toinen tutkimus, S-CDT -koe on selvästi sopivampi testi alkoholin suurkulutuksen osoittamiselle.

P-GT voi nousta myös eräiden lääkeaineiden vaikutuksesta. Lääkeaineiden maksahaittojen tutkimisessa parempi koe on kysymyksessä mainittu P-ALAT (alaniiniaminotransferaasi).

Kysyjällä on koholla sekä P-GT että P-ALAT. Jälkimmäinen on vain vähän koholla, eikä ole este jatkaa statiinilääkitystä. P-GT arvo on selvemmin noussut, ja tämän taustaa pitäisi tutkia tarkemmin, sillä syynä ei välttämättä ole statiini. P-GT voi nousta esimerkiksi sappiperäisissä sairauksissa, kasvaimissa, tai ylipainon vuoksi. Maksan toimintatutkimuksia kannattaisi ottaa laajemmin, sekä suorittaa maksan kuvantaminen esimerkiksi ultraäänitutkimuksella.

Panadol® (parasetamoli) voi olla haitallista maksalle. Mainittu annos (500 mg iltaisin) on kuitenkin niin pieni, että tuskin aiheuttaa ongelmia. 

02/02/2018

Anna-Mari Hekkala

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset