Siirry sisältöön

Olen jättänyt jo vuosia kolestroolilääkkeen pois kun tuli lihassärkyjä ja olen syönyt punariisiä luontaistuotekaupasta ja tänään sain kuulla että se sisältää samaa statiinina kuin kolestrolilääkekin. Voiko punariisi myös aiheuttaa jalkojen särkyä?

30/09/2015

Annaduuni

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 30.9.2015
Päivitetty 4.6.2018

Kyllä punariisi sisältää statiininkaltaisia aineita, tosin pieninä ja valmiste-erittäin vaihtelevina määrinä. Siksi sen on kuvattu aiheuttavan samanlaisia lihasoireita kuin mitä on liitetty oikeisiin statiinilääkkeisiin. Joka tapauksessa kannattaa huolellisesti seurata, ovatko lihasvaivat todella lääkkeen tai punariisin aiheuttamia, koska lihasvaivat ovat muutenkin yleisiä, ja lääkitys voi turhaankin joutua syytettyjen penkille. Eräässä suuressa tutkimuksessa sekä statiini- että lumelääkeryhmän potilaista joka kolmannella oli lihasoireita viisivuotisen tutkimuksen aikana – näin yleisiä ovat siis lihasvaivat ilman lääkettäkin. Muissa tutkimuksissa lihasoireita saaneille potilaille annettiin sokkoutetusti joko oikeaa lääkettä tai lumetta, ja vaivoja tuli aivan sattumanvaraisesti kummankin aikana. Suurissa amerikkalaisissa terveydenhuolto-organisaatioissa aiemmin statiineista haittoja saaneista 70–90 % pystyi myöhemmin aloittamaan saman tai eri statiinin ilman haittoja. Tämä ei tarkoita sitä, etteikö olisi ihmisiä, jotka todella saavat statiinin aiheuttamia lihasoireita, mutta kaikki mitä tapahtuu lääkkeen aikana ei ole syysuhteessa lääkkeeseen.

30/09/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset