Siirry sisältöön

Olen perusterve 63-vuotias nainen. Lääkityksenä Bisoprolol 2,5 mg vapinaan. Kuntoilun jälkeen mittasin verenpaineen. Ensimmäinen lukema oli 131/85, pulssi 77. Toisen mittauksen aikana tunsin muljahduksina ja näin samanaikaisesti mittarista epäsäännöllisen lyhytaikaisen rytmimuutoksen: lyönti, lyönti tauko -sarjan ehkä kolme kertaa peräkkäisenä. Mittari näytti lukeman 143/84, pulssi 69 ja rytmihäiriömerkinnän. Hetken päästä (huolestuneena) uusintamittauksissa verenpaine 140/80, pulssi 83 ja 147/78, pulssi 80. Ennen mittausta ja mittausten välillä sattui olemaan kyllä runsasta röyhtäilyä, mitä on aika ajoin vuosikymmenten aikana ollut ja pidetty ärtyvän suolen oireena. Huonoa oloa ei missään vaiheessa. Tässä aikaisemmin sykemittari on väläyttänyt korkeamman lukeman. Otettu silloin EKG ja tulehdusarvo, jotka olleet ok. Vastaavia muljahduksia en muista ennen tunteneeni. “Sydänalatuntemukset”ovat liittyneet aina röyhtäilyyn ja samoin tein helpottaneet ilman noustessa pois.

Lisälyöntejä mittarin vuoksi

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 4.12.2015
Päivitetty 4.6.2018

Todennäköisesti kyse on lisälyönneistä. Ne ovat terveessä sydämessä vaarattomia. Kysyjän sydän on todennäköisesti terve, koska hän mainitsee olevansa oireeton ja kuntoilevansa. Jos epäsäännölisen pulssin jaksot pitenevät esimerkiksi tuntien mittaisiksi, on jo syytä herättää kysymys muunlaisesta rytmihäiriöstä, ensisijaisesti eteisvärinästä.

04/12/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset