Siirry sisältöön

Minulla on todettu kohonnut verenpaine ja syön lääkkeenä Losatrix 100 mg/vrk. Viime aikoina on kuitenkin tullut usein, päivittäin, paineen tuntua rinnassa ja tunnetta etten saa “henkeä”. Myös olkapäissä tuntuu kipua. Olen käynyt terveyskeskuksessa, mutta siellä ei sydänfilmissä tai verikokeissa ole ollut poikkeavaa. Kärsin unettomuudesta, ja nukun enimmäkseen vain pieniä pätkiä öisin, ja nekin nojatuolissa istuen. Tupakoin myös, ja rinnanahdistus paheneekin tupakoinnin jälkeen, erit. öisin. Olenko vaarassa saada infarktin? Olisiko minun mahdollista päästä esim. suonten varjoainekuvaukseen? Kävelen melko paljon, erit. koiran kanssa, ja koska en omista autoa täällä Porvoossa, tulee arkiliikuntaa melko paljon. Uskallanko liikkua enemmän? Yritän syödä terveellisesti. Mitä voisin tehdä helpottaakseni oloani? En usko, että pystyn jättämään tupakkaa, ja unettomuuden suhteen oloni on yhtä avuton. Minulla on kroonisia rahahuolia, joita ajattelen jatkuvasti. Auttaisiko jokin lisälääke verenpaineeseen, vai mikä neuvoksi?

14/04/2015

Huolestunut

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 15.4.2015
Päivitetty 4.6.2018

Epätasapainossa oleva verenpaine voi aiheuttaa hengenahdistusta ja suorituskyvyn heikkoutta. Todellinen verenpainetilanne on syytä selvittää ohjeiden mukaisilla kotimittauksilla ja tarvittaessa keskustella lääkärin kanssa hoidon tehostamisesta. Jatkotutkimusten suhteen varjoainekuvaus ei ole ensisijainen, vaan rasituskoe ja mahdollisesti ultraäänitutkimus. Näihin voi pyytää lähetteen paikallisen sairaalan poliklinikalle tai hakeutua yksityisesti. Tupakoinnin lopettaminen on vaikeudestaan huolimatta ensiarvoisen tärkeää. Siihen voi saada apua nikotiinikorvaushoidosta tai tarvittaessa lääkärin määräämistä reseptilääkkeistä.

15/04/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset