Siirry sisältöön

Minulla on ollut aina korkeahko verenpaine, noin 155/88,välillä paljon korkeampikin. Lääkkeitten käyttö ei sovi sivuvaikutusten takia. Minulla on todettu sepelvaltimotauti, mutta nyt verenpaine on yllättäen laskenut tasolle 120/70, ja kova väsymys sen myötä, jalatkin menee voimattomiksi. Voisi sanoa, että totaalinen uupumus verenpaineen laskun myötä. Pitäisikö olla onnellinen verenpaineen laskusta, vai huolestunut sen mukanaan tuoman väsymyksen vuoksi?

13/03/2015

Eero

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 18.3.2015
Päivitetty 4.6.2018

Verenpainelääkkeissä on niin paljon valinnan varaa, että käytännössä aina löytyy yksilöllisesti sopiva lääkitys kokeilujen kautta, vaikka osa lääkkeistä ei sopisikaan. Kysyjä ei mainitse, mitä lääkkeitä hän käyttää sepelvaltimotaudin hoitoon. Olisikohan siellä beetasalpaaja, joka on myös verenpainelääke ja voi – ainankin liiallisina annoksina – aiheuttaa väsymystä ja jalkojen voimattomuutta? Yksi mahdollisuus (josta toivottavasti ei ole kyse) on, että sepelvaltimotauti on heikentänyt sydämen toimintaa siten, että verenpaine laskee ja ilmenee mainittuja oireita. Lääkärin kanssa tulee käydä läpi sydämen tila ja etsiä mahdollisimman sopiva lääkitys.

18/03/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset