Siirry sisältöön

Olen aloittanut Candemox 8 mg verenpainelääkityksen (puoli pilleriä aamuisin). Viikon kun olin ottanut lääkettä, alkoi huono, Kuvottava olo ja vatsa kipu. Nyt huono olo on jatkutunut viikon päivät. Olen 2 viikkoa ottanut pillereitä nyt. Olen käyttänyt maitohappobakteeria samalla. Mutta,ei ole auttanut. Voisko se johtua verenpainelääkeistä. Ja olisko aihetta vaihtaa lääkkeet? Ikäni on 62v.

23/09/2015

Milla

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 23.9.2015
Päivitetty 4.6.2018

Kandesartaani (Candemox) kuuluu ATR:n salpaajiin, jotka eivät tutkimuksissa ole aiheuttaneeet enempää haittavaikutuksia kuin lumelääke. Toisaalta yksilöllisesti lähes mihin tahansa lääkehoitoon voi liittyä vatsaoireita. Monesti nämä vaivat häviävät lääkitystä jatkettaessa. Elleivät häviä, kannattaa vaihtaa lääkitys johonkin toiseen, ensisijaisesti samantapaiseen, koska jatkuva huono olo tekee pitkäaikaisen lääkityksen hankalaksi toteuttaa ja sopiva lääke on lähes aina löydettävissä.

23/09/2015

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset