Siirry sisältöön

Voisko johtua bisoprolol actavis lääkkeestä, kun saunassa alkaa pistellä sormien ja varpaiden päitä? Otan lääkettä 5 mg päivässä.

14/01/2017

Pistely

Vastaus

Anna-Mari Hekkala
Julkaistu 17.1.2017
Päivitetty 4.6.2018

Beetasalpaajat  (bisoprololi yms.) voivat heikentää ääreisverenkiertoa, mikä ilmenee sormien ja varpaiden paleluna erityisesti kylmälle altistuessa. Usein kuulee potilaiden kertovan, että lääkkeen aloittamisen jälkeen pakkasilmalla tarvitaan villasukat ja paksummat kintaat. Ilmiötä esiintyy siis kylmässä, ei lämpimässä saunassa. Kuumassa ääreisverisuonet ovat avoimet ja veri virtaa perille asti, joten tämä saattaisi teoriassa aiheuttaa jotain tuntemuksia. Näin voisi käydä esimerkiksi tupakoitsijalle, koska tupakka vaikuttaa myös ääreisverenkiertoon. Tässä tilanteessa beetasalpaajalääkitys tuskin on osallisena koska oire ilmenee kuumissa oloissa. 

17/01/2017

Anna-Mari Hekkala

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset