Siirry sisältöön

Olen 75-vuotias nainen ja olen käyttänyt vuodesta 2000 päivittäin primaspania. Nyt on alkanut ilmestyä mustelmia ja nenäkalvolta niistäessä verta. Lääkitys määrättiin, koska hetken puhuin siansaksaa. Voinko jatkaa lääkitystä?

24/10/2016

Sikke

Vastaus

Mikko Syvänne
Julkaistu 25.10.2016
Päivitetty 4.6.2018

Nähtävästi on oletettu puhehäiriökohtauksen johtuneen aivoverenkierron häiriöstä. Jos oletus on oikea, asetyylisalisyylihappolääkitys (ASA, esim. Primaspan) tai muu veren hyytyvyyteen vaikuttava lääkitys on paikallaan. Tällaiseen lääkitykseen liittyy väistämättä myös lisääntynyt verenvuototaipumus. Jos se ilmenee pelkkänä mustelmataipumuksena, tämä on vain merkki siitä, että lääkitys toimii. Nenäverenvuodoille kannattaa etsiä myös paikallista, mahdollisesti hoidettavissa olevaa syytä. Jos vuototaipumuksessa on tapahtunut voimakas muutos, on syytä tutkia trombosyyttiluku, muu verenkuva ja muita veren hyytymisjärjestelmää selvittäviä kokeita.

25/10/2016

Mikko Syvänne

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset