Siirry sisältöön

Hei Sain lääkkeen Enalapril 10mg. Syönyt kaksi viikkoa, mutta paineet aamulla edelleen korkeat. Herättyä 167/90 mmHg vaikka lääkkeen ottanut illalla. Iltaa kohden laskee mistä johtuu?
Lisäksi pahoinvointia, väsymystä, näön hämärrystä, mikään ei maistu suussa miltään johtuisiko lääkkeestä? Apuva mitä teen tälle sumuselle ololle? Kiitollinen vastauksesta.

09/05/2018

sigge

Vastaus

Anna-Mari Hekkala
Julkaistu 7.9.2018

Useimpien verenpainelääkkeiden vaikutus alkaa hitaasti, vasta viikkojen kuluessa. Siksi vaikutusta ei näe heti aloituksen jälkeen. Kysymyksessä mainittu lääkeannos on pieni, eli annosta pitäisi todennäköisesti lisätä, jotta verenpaine saadaan hyvälle tasolle. Yleensä yksi verenpainelääke ei ole riittävä, vaan rinnalle saatetaan tarvita toinenkin valmiste. Kannattaa varata aika lääkkeen määränneelle lääkärille, jotta lääkitys saadaan säädettyä hyvään tasapainoon. Lääkehoidon rinnalla on aina muistettava hyvä verenpaineen elintapahoito.

07/09/2018

Anna-Mari Hekkala

Lue seuraavaksi

Haku

Löytyi 0 tulokset